04
декабрь
2019
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
Ұзақ мерзімді жоспар:5.2В Сақтар | Мектебі: №26ЖББМ | |||||||||||||||||||||||||||
Күні:4.12.19ж | Мұғалімнің аты-жөні:Джумабаева Г.И. | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 З | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Сақтар туралы тарихи мәліметтер Зерттеу сұрағы: Қандай дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.1.1-картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету 5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: сақ тайпаларына қатысты дереккөздер туралы біледі; Көбісі: деректерге сүйене отырып, сақ тайпалары туралы дереккөздерді саралап, талдайды; Кейбірі: тарихи деректерге сүйеніп, грек авторларының бағаларын жинақтайды | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: сақ сөзінің мағынасы, тиграхауда, парадарайа, хаумаварга, исседон, аргипей, аримаспа, дайлар Оқытудың тілдік мақсаты: сақтар туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); сақтар кестесін толтырады (жазылым дағдысы); тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар... Біздің анықтағанымыз... деректерде.... Сақтардың мекендеген жерлері... Қорытындысында... | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | -Өткен тарихына құрметпен қара еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру. -Оқушылардың бойына жауапкершілік, ынтымақтастық орта құру, ашықтық, сыйластық, патриоттық қасиеттерді қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | https://www.youtube.com/watch?v=e8pskSiTx2M - Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v=xJH_Boye4p8 «Ерден атаның әңгімелері» тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы Презентация сабақтың қосымша материалы ретінде оқу мақсаттарын,жетістік критерийлерін,тапсырмаларды орындауда көрнекілік қызметін атқарады | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен мемлекеттер.Сақ тайпалық одақтары бөлімінің бірінші тақырыбы. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы мин Сабақтың ортасы 30 мин Сабақтың соңы | Ұйымдастыру Амандасу,түгендеу. Үй тапсырмасын сұрау: «Кім жылдам?»әдісі Кинометафора: видео көрсету 1.Бейнебаянда кімдер жайлы айтылған? 2.Сақ тайпалары туралы не білесіңдер? 3.«Тарих атасы» деп кімді атаймыз? 4. Не себепті Геродотты «тарих атасы»деп атаймыз? (Т) Тапсырма. Мәтінмен жұмыс 1-топ:оқушылар «сақ» сөзінің мағынасын атап,орын-орнына қояды. Иран жазбаларында...... Ежелгі грек жазбаларында...... Парсы деректерінде...... 2-топ:Сақ тьайпаларының мекендеген жерлерінкартадан көрсетеді. Тиграхауда- Парадарайя- Хаомаварга- Аргиппей- Аримаспы- Исседондар- 3-топ:грек авторларының деректерінің маңызын ашып көрсетеді.
Бекіту: Төменде берілген авторларды олардың пікірлерімен сәйкестендіріңіз.
Рефлексия «Бағдаршам» әдісі (Тақтаға ілінген бағдаршамға стикер жапсыру) Жасыл түс – «бүгінгі сабақты жақсы түсіндім»;Сары түс – « орташа түсіндім,дайындықты арттыруым керек»; Қызыл түс –«сабақта қиындықтар көп болды,түсінген жоқпын» | |||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы оқушылардың өз ойларын анық жеткізе білуге дағдыландыру. Топтық, жұптық жұмыста Кестемен жұмыс әдісі арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылардың СТО әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
| ||||||||||||||||||||||||||||