Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеті. АШЫҚ САБАҚ » КГУ "Общеобразовательная школа №26" Управления образования города Алматы
Қабылдау бөлімі:
+7(727) 271-89-87
Есепші бөлімі:
+7(727) 2-71-87-90
Нашар көрушілер
нұсқасы
09
октябрь
2019

Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеті. АШЫҚ САБАҚ

Математика

Бекітемін:                        О.І.О Мұса Л.Т








Сабақтың тақырыбы:
Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеті.
Мұғалімнің есімі:Жуманова А.А
Күні:08.10.2019ж
2 «А»сыныпҚатысқандар саны:32Қатыспағандар
Сабақ негізделген оқу
мақсаты 
2.1.2.3** қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін   тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар:
Оқулықта     берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыптың     маңызы туралы  дәлелдеп айтып бере алады.
Кейбір оқушылар:
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Күтілетін нәтижеӨрнектердің мәнін     шешу  барысында  қосудың     ауыстырымдылық  және терімділік  қасиетін және  тиімділігін     түсініп  қолдана біледі.
Бағалау     критерийіЖеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. 
Сабақ барысында     тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
РесурстарИнтербелсенді тақта, оқулық, семантикалық кестелер, жеке,жұптық,топқа  үдестірілмелі қима  қағаздар,слайд,  геометриялық фигуралар,  бағалау кестесі, стикер.
Әдіс-тәсілдерЗерттеу сабақ, сұрақ-жауап,рефлексия,кері байланыс
Пәнаралық байланысМузыка, бейнелеу
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы     4минутПсихологиялық ахуал қалыптастыру: 
2 минут
Оқушылар ұрандарын айтады. Сабаққа сәттілік   айтамыз.
Топқа бөлу2 минут
Себетпен геометриялық фигуралар әкелу. Оқушыларға себеттен пішіндер алуларын сұраймын.Пішіндердің түрлеріне қарай 4 топқа бөлініп отырады.
1-топ «Шаршылар»
2-топ «Тіктөртбұрыш»
3-топ «Дөңгелек»
4-топ «Үшбұрыш»
Ортасы      18минутҮй тапсырмасын тексеру
Екі таңбалы сандардың     ондық, бірліктерін ажырату
Білу және түсіну Жаңа сабақ
«Қосудың қасиеттері»- сөзін шығарады.
«Сандарды ретімен     орналастыр!»-шашылған сандарды реттеу
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
Дәптермен жұмыс.Күн ретін жазады.
Интербелсенді тақтамен жұмыс жасау.Ауыстырымдылық және терімділік қасиетін түсінеді.
 
Қ/б      стикер арқылы
«Сандарды ретімен орналастыр!»-ойыны арқылы сабақтың тақырыбын ашады
Шығармашы-лық тапсырма
3минут
«Математикалық шынжыр»
Қосудың тиімді тәсілін пайдаланады.
(10+10)+(6+4)+(9+1)+(9+2)+(7+5)=63




Қ/б       қол шапалақтау  арқылы
Ауызша есептеу, дәптерге жазу
Сергіту сәті 
3 минут
«Сыңарын тап» -ойыны
Мәндері бірдей өрнектерді есептемей бірден табу, сәйкестендіру, талдау
(5+3)+7                (6+2)+8           (4+2)+5               (7+1)+9
(7+9)+1                (4+5)+2             (5+7)+3               (6+8)+2
«Санамақ»музыкамен айтады
Қ/б      стикер арқылы
Сәйкестендіру,
ережені шығару
3тілде айтып шығады
 10минутСинтез


Қ/б      стикер арқылы
Интербелсенді тақтамен жұмыс жасап оқушылар тапсырмалардың мәнін тауып байланыстырады, тексереді







Аяқталуы 
Ой толғаныс!
                         ____
           _____     ?
                       
Дескриптор:
-Сызба  бойынша     есеп құрастырады
-Кері есеп  құрастырады
-Есептерді шығарады
Қ/б      стикер арқылы
Сызба  бойынша кері есеп  құрастырады, 
мәнін табады. Артық, кемді ажыратады
Сабақты қорыту, бекітуҮлестірілмелі  қима қағаздармен жұмыс жасау, сәйкестендіруСәйкестендіру, маркер
Үйге тапсырма: Қосудың қасиеттеріне мысалдар келтіру, талдау жасап үйрену.
3тапсырма қалғанын аяқтау, өз бетінше орындау
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Рефлексия
Сабақ /оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
«Өзін- өзі бағалау»- арқылы білімдерін бағалайды
Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) «Өзін-өзі бағалау» стендіге жапсырады.«Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
Топ  басшылары семантикалық карта бойынша жинаған ұпайын айтып талқылайды.Басқа топ мүшелері кері байланыс береді.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқушылар материалды толықтай меңгерді
2:Өз бетімен жұмыс жасауға дағдыланды
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Жұп ішінде талқылауы
2:Бір-бірін тыңдауы, кері байланыс беруі
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?